top of page
Vyhledat

Ústavný súd rozhodol. Čas na revolúciu!

Aktualizováno: 11. 7. 2021

Včera 7.7.2021 ústavný súd rozhodol o neplatnosti referenda za predčasné voľby. Podnet na ústavný súd podala sama prezidentka SR Zuzana Čapútová. Takto pošliapala vôľu vyše 600 000 Slovákov, ktorí sa vzopreli Hegero-matovičovej vláde. Na vyhlásenie referenda je mimochodom podľa ústavy potrebných 350 000 podpisov. Všetci sa čudujú ako je to možné a ako sa to mohlo stať. Predsa žijeme už 30 rokov v „demokracií“, nie ? Nie tak celkom.Začneme ale pekne po poriadku. Začiatkom tohto roku sa strany naprieč politickým spektrom spojili so spoločným cieľom. Zastaviť hrôzovládu Matoviča, jeho bábiky Hegera a ostatných kumpánov vládnej koalície. Po pochybných nákupoch testov za jednu miliardu, pokusu o zákaz interupcií, zrušení 13. dôchodkov, útokoch na sociálny štát a tripartitu a kopy ďalších prešľapoch sa rozhodli strany opozície spoločne vyzbierať podpisy pre referendum na predčasné voľby.


Strany ako HLAS-SD, SMER-SD, Socialisti.sk atď, ktoré sa považujú za ľavicové to videli ako jasné východisko. Predsa žijeme v demokratickom zriadení a buržousti slúžia ľuďom, nie? Áno, žijeme v demokracií. Ale ako marxisti sa nikdy nezabudneme pýtať: „V demokracií pre akú triedu?“. Slovami súdruha Lenina – „Sloboda v kapitalistickej spoločnosti zostáva vždy rovnaká ako v starogréckych republikách: slobodou pre majiteľov otrokov.“


Spoločnosť v kapitalizme sa delí na dve triedy. Triedu vládnucu - teda triedu vlastníkov výrobných prostriedkov, a triedu porobených - teda triedu námezdnych otrokov. Úloha proletára je drieť, a úloha kapitalistu je hromadiť zisky. To sa im predsa nebude dariť ak nebudú pri kormidle.


Nechápte nás zle. My ako marxisti nie sme proti využívaniu zbraní buržoáznej demokracie a parlamentarizmu. Ale taktiež vidíme ich limity. Vidíme, že reprezentatívna demokracia nefunguje do takej miery akej by mohla kvôli kapitalizmu. To akým spôsobom bola poskákané po 600 000 Slovákoch, ktorí chceli predčasné voľby je toho krásny príklad. Čapútová kryje chrbát Matovičovi celé jeho vládne obdobie. Vrana k vrane sadá. Pred ľuďmi hrajú divadielko, kde sa akože hádajú a keď príde na lámanie chleba stojí za ním. Predsa tu nechceme znova mafiánov zo Smero-hlasu, no nie?


Vládnuca trieda je raz vládnuca a bude robiť všetko preto aby ostala pri válove. Čo budú robiť teraz všetky tieto „ľavicové“ strany, keď im zobrali možnosť demokratického referenda? Európsky súd? Na smiech. Jediná možnosť skončenia tohto hororu bez konca je zvrhnutie celého doterajšieho kapitalistického systému. Nie je chyba osobností, čo sa stalo. Tým chceme povedať, že miesto prezidentky tam mohol byť hocijaký iný človek, ktorý kope za tím buržoázie. Je to chyba celého spoločenského zriadenia, ktorý vôbec dovolí niečo tak nehorázneho, ako to, čo sa teraz stalo.


Ústavný súd ako taký je len predĺžená ruka štátu. Štát – to sú ozbrojené telá mužov, ktoré ho chránia. Policajti, vojaci, súdy atď. Je to nástroj, ktorý je vždy niekým ovládaný. V súčasnosti ho ovláda vládnuca trieda vlastníkov výrobných prostriedkov a využíva ho na útlak pracujúcej triedy.

Stanovisko prezidentky k rozhodnutiu ústavného súdu je citujem: „Stačí zvolať schôdzu parlamentu, prijať na nej zmenu ústavy o možnosti konať referendum. Následne prijať uznesie parlamentu, ktorým prezidentku požiadajú o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Nie teda na základe petície občanov, ale na základe uznesenia NRSR. Takéto referendum neodkladne vyhlásim.“


Čiže v preklade tým hovorí, že stanovisko občanov ju vyslovene nezaujíma. Kto by to bol povedal. Podľa nej si má väčšina v parlamente odhlasovať zmenu ústavy a potom sama podať vyhlásenie o referende. Určite má každá vláda v pláne odvolať sa a odstaviť sa od moci. Toto je čistý dôkaz toho, komu táto žena slúži a, že občania to nie sú.


Jediné východisko aké v súčasnosti vidíme k súčasnej situácií je revolúcia. Ak pracujúcim boli odobraté ich demokratické práva je načase tvrdá päsť proletárov smerom k vládnucej triede.


Naše body za ktorými stojíme:

● Generálny politický štrajk!

● Dolu s kapitalistickým režimom!

● Absolútna odvolateľnosť každého!

● Skutočná demokracia v záujme drvivej väčšiny obyvateľstva - pracujúcich - za rady zamestnancov!


Martin Frankel258 zobrazení

Comments


bottom of page