top of page
Vyhledat

USA: Trumpovo zatčení prohlubuje krizi režimu

Do ohně americké politiky bylo přilito další palivo. Skutečnost, že Trump je současným favoritem republikánské strany na prezidentskou nominaci pro rok 2024, posílá zemi ještě hlouběji do bezprecedentních a absurdních vod, neboť krize režimu se nám čím dál více krystalizuje.


/tn.cz


Po týdnech spekulací a zvýšené bezpečnosti v ulicích New Yorku, obvinila 30. března velká porota na Manhattanu Trumpa a následně byl 4. dubna obžalován. Není žádným překvapením, že se bývalý prezident ke všem 34 obviněním nepřiznal.


V případě odsouzení by totiž Trumpovi hrozily až tři roky vězení (ačkoli vynesení rozsudku by bylo na uvážení soudu a žádný trest odnětí svobody není zaručen). I v případě odsouzení by mohl kandidovat a vykonávat funkci prezidenta (i když pobyt ve vězení by samozřejmě mohl situaci poněkud zkomplikovat).


Tato událost přichází rychle na vrcholky proudů s "neslýchanými" prvenstvími – od Covidové krize po válku na Ukrajině; od Sandersovi kampaně po Trumpovo vítězství; od povstání BLM po volební chaos v roce 2020 a následné nepokoje 6. ledna v Kapitolu – a je dalším důkazem o rostoucí nestabilitě americké buržoazní politiky.Obvinění


Žalobci tvrdí, že se Trump opakovaně a podvodně snažil narušit celistvost voleb tím, že naplánoval nezákonný a podvratný plán, jehož záměrem a cílem bylo skrýt před voličskou veřejností škodlivé informace.


Obvinění padly kvůli utajeným platbám uskutečněným v předvečer voleb 2016. Konkrétně herečce z filmu pro dospělé Stormy Daniels, modelce Playboye Karen McDougalové a vrátnému z Trump Tower. Každý poplatek má vedený konkrétní záznam v konglomerátu Trump Organisation.


Trumpův bývalý právník a „fixer“ Michael Cohen (právník a advokát Trumpa), zaplatil z vlastní kapsy právníkovi Danielsové 130 000 dolarů, aby jí zabránil prozradit podrobnosti o aféře s tehdejším prezidentským kandidátem z roku 2006. Trump Organization později Cohenovi během 12 měsíců uhradila 420 000 dolarů, které označila za "právní poplatky", přičemž šest z měsíčních šeků Trump sám podepsal.


V případě McDougalové, obdržela od společnosti American Media, Trumpovým jménem, platbu 150 000 dolarů, zatímco vrátný, který tvrdí, že Trump zplodil nemanželské dítě, obdržel ze stejného zdroje 30 000 dolarů.Karen Mc Dougall /people.com


Všechny tyto platby byly ve skutečnosti účinnými dary na kampaň, které měly ovlivnit výsledek federálních voleb. Trump údajně a vědomě falšoval firemní dokumenty (v USA přestupek), aby zakryl jiný trestný čin (nezaznamenané dary na prezidentskou kampaň), čímž z přestupků učinil trestné činy.


Zdali může manhattanský okresní státní zástupce Alvin Bragg dosáhnout odsouzení za taková obvinění, když je kompletně bez jurisdikce se uvidí teprve až u soudu.


Michael Cohen si za své podílení na ,,spiknutí“ odseděl 13,5 měsíce ve federální věznici poté, co přiznal svoji vinu ve federálním obvinění z daňových úniků, podvodů a porušení pravidel financování volební kampaně. Během své obhajoby svalil veškerou vinu na Trumpa. Nyní je nanejvýš pravděpodobné, že Cohen sehraje klíčovou roli u soudu jako hlavní svědek obžaloby.


Vzhledem k tomu, že úřadující prezidenti nemohou být obžalováni, rozhodla federální vláda uzavřít případ Trumpa během jeho funkčního období. Tehdejší manhattanský státní zástupce Cy Vance, zahájil státní vyšetřování falšování firemních záznamů, které zdědil nově zvolený státní zástupce Alvin Bragg, rovněž za demokraty. Zdálo se, že Bragg chce celou věc ukončit. Ovšem poté, co se zvýšil tlak liberálních kruhů, svolal velkou porotu a vznesl obvinění.Obžaloba


Po příjezdu k newyorskému soudu v centru Manhattanu byl Trump formálně zatčen a byly mu odebrány otisky prstů, předtím, než si vůbec vyslechl obvinění. Pro člověka posedlého touhou nebýt nikdy spatřován za "poraženého", to musela být velmi ponižující zkušenost.


Další osobní slyšení v New Yorku je naplánováno až na 4. prosince. Pokud se Trumpovým právníkům nepodaří případ zastavit do té doby, dočkáme se toho, že Trump bude postaven před soud - proces, který by se mohl protáhnout až do prezidentské kampaně v roce 2024.


Po odchodu ze soudní budovy zahájil Trumpův hlavní právník Joe Tacopina okamžitě kampaň spinů (propagandu): ,,Je pro mě šokující, že se státní zástupce pokusí stíhat něco tak fádního, jako je toto, ještě k tomu stíhat porušení federálních volebních zákonů, když jsou to státní zástupci, což dále posiluje postoj, který jsme celou dobu zastávali, že se jedná o politické pronásledování, politické stíhání a ozbrojování justičního systému, z čehož je mi upřímně špatně."


Jak se říká v USA, velká porota by obžalovala i sendvič se šunkou. K obžalobě totiž stačí prostá většina. K odsouzení je však zapotřebí jednomyslné rozhodnutí a porotci musí být nade vší pochybnost přesvědčeni, že byl spáchán trestný čin.


Případ proti Trumpovi není v žádném případě jednoznačný. Je však nepravděpodobné, že by newyorský establishment riskoval vznesení obvinění v tak závažném případu, kdyby si nemyslel, že mají pevné výchozí základy.


Pokud bude Trump zproštěn viny, ještě více to posílí jeho kredit mezi jeho příznivci. Ale i kdyby byl odsouzen, miliony lidí by ho vnímaly jako mučedníka, jehož proroctví o politickém pronásledování a zmanipulovaném systému by se naplnilo.


Trump svým typickým způsobem hrál na kartu oběti a hned při prvním oznámení obvinění se ohradil proti liberálnímu establishmentu:


,,Jedná se o politické pronásledování a vměšování do voleb na nejvyšší úrovni v historii... Věřím, že tento hon na čarodějnice se Joeovi Bidenovi masivně vymstí. Američané si přesně uvědomují, co zde radikální levicoví demokraté proti nim podnikají. Každý to vidí. Takže naše hnutí a naše strana – sjednocená a silná - nejprve porazí Alvina Bragga a pak porazíme Joea Bidena a vyhodíme všechny do jednoho z těchto pokřivených demokratů z úřadu, abychom mohli AMERIKU ZPĚT UČINIT VELKOU!"


A Tucker Carlson, který výhodně odvedl pryč pozornost před oživením další debaty o kontrole zbraní po masové střelbě v Nashvillu, poznamenal, že ,,pravděpodobně ještě není nejlepší čas vzdát se své AR-15".


Po návratu z obžaloby do Mar-a-Lago, promluvil Trump k malému davu příznivců, kteří se hlásili k myšlence "USA GREAT AGAIN" takto: ,,Jediný zločin, kterého jsem se dopustil, je to, že jsem neohroženě bránil náš národ před těmi, kteří se ho snaží zničit!"


Poté, co zmínil "ukradené" volby v roce 2020 a prezidenta Bidena, dodal, že: ,,naše země jde do pekla."


Předsedající soudce Juan Merchan totiž nevydal Trumpovi příkaz k mlčení, ale požádal, aby byli tak hodní a zkrotili osobní útoky. Dodal: ,,Prosím, zdržte se komentářů nebo chování, které by mohlo podněcovat násilí, vyvolávat občanské nepokoje nebo ohrožovat bezpečnost či blaho jakýchkoli jedinců."


Trump po slyšení přešel do okamžitého útočného módu a začal osobně útočit na soudce Merchana a státního návladního Bragga.


Trump si udělal kariéru tím, že brzdí vyšetřování jakéhokoliv druhu. Nikdy předtím nečelil trestnímu obvinění, a dokonce přežil dva prezidentské impeachmenty. Poté, co jeho zpanikařené tweety o jeho hrozícím zatčení 21. března dopadly nakonec vniveč, uvěřil, že obvinění nakonec nepřijde, a dokonce žertoval o "zlatých poutech".


Vzhledem k tomu, že se mu celoživotně daří vyhýbat se následkům, zdá se, že si spletl vztahy s veřejností a sociální média s právem. Ale jak též zjistili Al Capone, John Gotti a El Chapo, ruka zákona je dlouhá, a i ta nejšťastnější série se nakonec vždy vyčerpá.


Bohužel pro Trumpa mohou být obvinění, kterým čelí v New Yorku, jeho nejmenší starostí. Podle zasvěcených osob je obvinění z ovlivňování voleb v Georgii pravděpodobné již na začátku května. A další potenciální federální obvinění – související s jeho rolí v útoku na Kapitol z 6. ledna a uchováváním tajných dokumentů v jeho rezidenci Mar-a-Lago – možná ještě přijdou na řadu.Odpovědnost


Jak jsme již vysvětlili dříve, různé soudní spory proti Trumpovi představují živou reakci opatrnějších představitelů kapitalismu na odstranění tohoto "darebáckého prvku" jako politického faktoru.


Na rozdíl od blouznění některých krajně pravicových představitelů se nejedná o žádné iluminátské spiknutí "hlubokého státu". Existuje však zjevně tlak demokratických straníků na různých úrovních, jehož cílem je zabránit Trumpovi získat druhé funkční období v Bílém domě.


Ačkoli je Trump sám kapitalistou, jeho nesmiřitelný individualismus je přítěží, a proto jej naprostá většina jeho vlastní třídy chce odstranit z politické rovnice - včetně mnoha členů GOP (Republikánská strana).


Z pohledu většiny vládnoucí třídy bylo Trumpovo funkční období nebezpečným příkladem amerického prezidentství, které se zvrtlo. Znovu a znovu porušoval "normy" a své vlastní zájmy stavěl nad zájmy systému jako celku. To se týkalo zejména předávání moci.


Vládnoucí třída musí Trumpovi a dalším, kteří by o této cestě případně uvažovali, ukázat, že takové chování nebude tolerováno.


Systém "spravedlnosti" běžně zavírá oči před zločiny bílých límečků, ze kterých pochází obviněný Trump. Samozřejmě Trump během své půlstoletí trvající kariéry v nemovitostech se nepochybně dopustil mnoha takových zločinů, aniž by kdy čelil jakýmkoli právním důsledkům.


Nyní však musí být učiněn příklad všem na odiv, jako varování pro ty, kteří chtějí hrát tuto hru, ale i tak nadále trvají na tom, že se kolektivním pravidlům kapitalistů vzepřou.


Nejde o "rovnost před zákonem", protože ve společnosti rozdělené na třídy nic takového neexistuje. Jde o to připomenout politikům – dokonce i bývalému prezidentovi – kdo skutečně zemi řídí.


Jak je známo, Trump má své tvrdé jádro příznivců, kteří ho podpoří bez ohledu na cokoli. Ale patnáct let po roce 2008 je většina Američanů unavena neustálou nestabilitou života v kapitalismu.


Trump rovná se chaos. A pro mnohé mohou být jeho poslední právní problémy bodem zlomu. Jak napsala CNN, je to jen poslední z ,,vyčerpávající ságy... tlačící národ k vyčerpání a prohlubující jeho polarizaci".


Průzkum, který CNN provedla před jeho obviněním, ukázal, že 60 % Američanů obvinění schvaluje – přestože tři čtvrtiny z nich uvedly, že politika hrála nějakou roli, přičemž až 52 % uvedlo, že hrála roli hlavní.Příznivci


V době před obviněním Trump varoval před “potenciální smrtí a zkázou“, jestli k jeho obvinění dojde. Po vzpouře mas soucítících s Georgem Floydem a trumpovských vylomeninách 6. ledna stát nezaváhal a zmobilizoval na 35 tisíc příslušníků newyorské policie.


Kromě výhružek násilím vůči Alvinu Braggovi a dalším osobám úzce zapojeným do stíhání, úřady nezjistily nic, co by se blížilo zjevné koordinaci protestů, která byla patrná v týdnech před 6. lednem.


Více než 1 000 lidí, kteří v tento den vstoupili do Kapitolu nebo narušili jeho areál, bylo dosud obviněno z trestných činů, což mělo odstrašující účinek. V důsledku toho někteří z Trumpových nejzarytějších příznivců z minulosti neměli tentokrát zájem se za ním shromáždit. Podle deníku New York Times:


,,Jedna osoba blízká panu Trumpovi, která si nepřála být jmenována z touhy nenaštvat ho, uvedla, že bývalý prezident bude pravděpodobně zklamán skutečným výsledkem své výzvy k protestu. Většina lidí se podle této osoby cítila 'poškozena' zatýkáním po nepokojích 6. ledna a nedostatečnou finanční pomocí ze strany pana Trumpa."

V důsledku toho Jesse Kelly, syndikovaný pravicový rozhlasový moderátor, vyzval své příznivce, aby se vyhýbali jakýmkoli protestům, a prohlásil, že Trumpovo opuštění výtržníků z 6. ledna ,,je zneužití jeho stoupenců a já tím pohrdám".


/wikipedia.com


Ali Alexander, hlavní organizátor shromáždění "Stop krádeži", která předcházela událostem v Kapitolu, rovněž odrazoval své příznivce od cesty do New Yorku a na Twitteru napsal, že ,,opatrnost je ctnost". Dokonce i fanatický konspirační teoretik Alex Jones odmítl přijít a podpořit Donalda.Volby


I kdyby se však nejfanatičtější vrstvy jeho základny nezmobilizovaly, Trump má stále železný stisk nad významnou částí republikánů. V boji o znovuzískání kontroly nad stranou musí stranický establishment pečlivě manévrovat. A ať už se jim Trump líbí, nebo ne, musí i tak zpozornět a vybrat si stranu.


Senátor Ted Cruz označil obvinění za "katastrofální eskalaci ozbrojování justičního systému". Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy prohlásil, že Alvina Bragga vyšetří. A floridský guvernér Ron DeSantis označil obvinění za "neamerické" a slíbil, že jeho stát nebude asistovat při vydávání svého rivala.


V jeho kalkulacích mohl hrát roli i fakt, že Trumpův osmibodový náskok před DeSantisem po obvinění vyskočil na 26 bodů.


Jiní, především republikán Mitch McConnell ze Senátu, však nechali Trumpa v den jeho obvinění "kymácet se ve větru" a místo toho se vyjádřili ke vstupu Finska do NATO.


Jakákoliv mediální pozornost nemusí být vždy pozorností dobrou. Obvinění však Trumpa po relativně málo viditelném začátku jeho kampaně v roce 2024 dostalo přímo na titulní stránky většiny novin a pomohlo mu během 24 hodin vybrat 4 miliony dolarů.


Jak napsala Maggie Habermanová z New York Times, obvinění se stalo Trumpovi kampaňovým společníkem. A jak se vyjádřil jeden republikánský odborník, demokratům se pouze podařilo Trumpovi zadarmo předat republikánské primárky.


Někteří spekulují, že demokraté ve skutečnosti chtějí, aby Trump nominaci získal. Domnívají se, že Trumpa by bylo snazší porazit v roce 2024 než kandidáta "trumpismu bez Trumpa", jako je DeSantis, který má méně osobních závazků.


Republikánské primárky a volební shromáždění vždy směřují více doprava, takže kandidáti musí oslovit zběsilejší elementy potřebné k získání jejich nominace a zároveň se dívat do budoucna, jak v obecných volbách získat voliče takzvaného "středu".


A pokud Trump nominaci získá, navzdory silám, které se proti němu postavily, budou demokraté doufat, že rozptýlení a negativní zpravodajství kvůli této a dalším možným kauzám by jim ubraly právě tolik hlasů, aby si zajistili náskok v nedemokratickém Kolegiu volitelů.


Takové jsou divoké a podivuhodné zvraty amerického kapitalismu v jeho epoše hnilobného rozkladu, kdy bezprecedentní události a politické krize číhají za každým rohem.


Soudní řízení proti Trumpovi poslouží jako urychlovač "kulturních válek" a dále posílí pokřivenou polarizaci americké společnosti. Obě strany jej využijí k tomu, aby zastínily třídní polarizaci, která přirozeně vzniká na základě drásající hospodářské krize.


S blížícími se volbami v roce 2024 se sbíhá mnoho nebezpečných proudů a elementů. Vzhledem k tomu, že se blíží další hospodářská krize, je vládnoucí třída mezi dvěma mlýnskými kameny. Cokoli udělají pro obnovení ekonomické rovnováhy, naruší politickou a sociální rovnováhu – a naopak.


V tomto kontextu je pro režim přinejmenším nevýhodné mít za kandidáta na prezidenta narcistického sociopata. A pokud takto reagují na pravicového miliardáře, obhájce kapitalismu, představte si, co udělají v budoucnu s třídně nezávislým kandidátem mobilizujícím dělnickou třídu k boji za socialismus.Socialistické stanovisko


Vše zmíněné dále prohlubuje i krizi důvěry v buržoazní instituce. Pouze tři z deseti dotázaných mají pocit, že obvinění "posiluje americkou demokracii". Ale dostat Trumpa ze hry bude snazší říct než udělat.


I kdyby se to podařilo, mohlo by to rozpoutat nepředvídané a potenciálně ještě katastrofálnější důsledky. Nebo, pokud Trump bude opovrhován svou současnou stranou, kdo může říct, že by nezahájil nezávislou kampaň, neseskupil houfy nespokojených voličů a nevyhladověl tím tak Republikánskou stranu?


Trump je naprosto reakcionářský nepřítel dělnické třídy. Marxisté však nesmí mít vůbec žádnou důvěru v buržoazní justici nebo demokraty. Trumpismus a liberalismus jsou dvě strany téže kapitalistické mince.


Nesmíme podlehnout liberálnímu jásotu těch, kteří to prohlašují za vítězství "spravedlnosti" a "právního státu". Na papíře "nikdo nestojí nad zákonem". Ale jak každý pracující a chudý člověk ví, toto diktum se uplatňuje zcela jinak na ty, kteří mají bohatství a moc, a jinak na ty, kteří ji nemají.


Je to především organický úpadek amerického kapitalismu, který vyprodukoval trumpismus. Pokud a dokud nebude tentýž systém svržen, polarizace a chaos, které tento fenomén v současnosti představuje, budou jen pokračovat a prohlubovat se do nekončící agónie dělnické třídy.


Důvod, proč dnes nejsou dělnické otázky v popředí politické debaty, padá z velké části na bedra třídně kolaborantským "dělnickým vůdcům" a tzv. "levičákům". Kdyby se v roce 2016 nebo dříve rozešli s demokraty a založili masovou, na třídě nezávislou dělnickou stranu, politické prostředí a celonárodní debata by vypadaly úplně jinak.
Na tomto základě by byl Trumpův demagogický apel na velké množství rozzlobených voličů z řad dělnické třídy hluboce podkopán – a obě kapitalistické strany by se ocitly zády ke zdi.


Proto znovu říkáme: Jen socialismus poráží Trumpa a trumpismus! Pouze socialistická revoluce a nástup dělnické vlády k moci mohou položit základy světa skutečné rovnosti a spravedlnosti pro všechny. Připojte se k nám v tomto boji!


99 zobrazení

Comments


bottom of page