top of page
Vyhledat

Predčasné voľby: Kríza sa prehlbuje, Smeru neveríme!

Aktualizováno: 12. 10. 2023

Tento článok bol napísaný pre web našej Internacionály marxist.com, náš prvý článok o Slovensku. Bol písaný pre medzinárodné publikum a nebol značne upravený.

 

V nedávnych slovenských parlamentných voľbách vyšla ako najsilnejšia strana Smer - SSD. Tento výsledok dosiahol vďaka anti-systémovej platforme a sľubmi o ekonomických ústupkoch pracujúcim a odstrihnutia pomoci Ukrajine. Európsky etablišment je zhrozený a označuje stranu ako "pro-ruskú". Nemáme v Smere ilúzie, avšak zaujímavý je fakt, že Smer na čele s Róbertom Ficom zaujal najchudobnejšie regióny krajiny využitím anti-etablišmentovej rétoriky.


Smer vládol Slovensku s 20 mesačnou prestávkou 12 rokov, s Ficom na premiérskej stoličke 10 z nich. Počas vlády stranu prenasledovali korupčné škandály, vrcholiace vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka (ktorý sa vtedy zaoberal daňovými podvodmi) a jeho snúbenice, čo v roku 2018 viedlo k odstupu premiéra a ministra vnútra.


Foto: Aktuality


V posledných voľbách sa Smer vrátil podlizovaním sa ľavici, sľúbením finančnej pomoci pracujúcim rodinám a dôchodcom. Tiež hovorili o boji s infláciou, zastavení pádu životných podmienok a útočili na ekonomickú politiku liberálov a nadnárodných korporátov. Ironicky, mnoho z týchto bodov bolo aktuálnych za jeho minulých administrácii.


Krásne vieme odhadnúť Ficov pravý politický charakter, keď si pozrieme jeden z Tweetov besného pravičiara a maďarského premiéra Viktora Orbána, kde píše: "Hádajte, kto je späť! Gratulujem Róbertovi Ficovi k jeho víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy rád pracujem s patriotom."


Každopádne, jeho sľuby zapôsobili na populáciu drvenú infláciou, ktorá dosiahla svoj vrchol 16% skorej tento rok. Ešte lepšie, tieto sľuby skombinoval s opozíciou voči vojne na Ukrajine, kde volal po ukončení vojenskej pomoci Kyjevu a sankcii voči Rusku. Fico (správne) opisuje konflikt ako zástupovú vojnu medzi NATO a Ruskom.Smer profituje z anti-systémovej nálady


Výsledky volieb vyvolali rozruch v európskom etablišmente. Jedna francúzska členka Europarlamentu ich opísala ako "temný deň pre Ukrajinu a západnú jednotu". Viceprezidentka EU parlamentu sa zase sťažovala na manipuláciu ruskými dezinformáciami, ako príklad uviedla video vytvorené umelou inteligenciou predsedu Progresívneho Slovenska Šimečka ako hovorí o zdvihnutí cien piva.


„Zaznamenali sme vážne zaplavenie slovenského informačného priestoru z krajnej pravice, ale aj z pro-kremeľských zdrojov,“ povedala Jourová na ČT. Volebný výsledok vyvolal poplach ako ďalší dôkaz, že „neotrasiteľná európska aliancia“ za Ukrajinou sa začína viditeľne rúcať, ako predtým Poľsko (ďalšie z najhlasnejších podporovateľov Kyjeva), ktoré naznačilo, že pozastaví vojenskú pomoc uprostred sporu o ukrajinský dovoz obilia, ktorý vraj decimuje jeho domáci trh.


Fico je talentovaný politik a ukážkový oportunista, ktorého postoj voči Rusku nikdy nebol konzistentný: viackrát v minulosti sa priklonil k EÚ. Ale, napriek typickej výhovorke o ruských dezinformáciách, faktom ostáva, že nepotreboval triky a ľsti k získaniu podpory proti-vojnovým postojom.


Prieskum bratislavského think-tanku Globsec ukázal, že 69% opýtaných súhlasí s výrokom "vojenskou podporou Ukrajiny sa Slovensko vystavuje hrozbe vojny a provokuje Rusko". Rovnaký prieskum zistil, že sa podpora členstva krajiny v NATO scvrkla z 72% v 2022 na 58%. Ďalší (trochu kontroverzný) prieskum ukázal, že väčšina národu by si priala ruské víťazstvo nad ukrajinským.


Slovensko vskutku bolo jedným z top podporovateľov Ukrajiny vzhľadom k HDP. Podpora bola pozastavená teraz počas koaličných rokovaní. Smerák Ján Skyba opísal sentiment ohľadom podpory Ukrajiny takto:


"Medzi našimi občanmi panuje hlboká nevôľa ohľadom štedrosti štátu voči Ukrajine v kontraste so zanedbávaním postupujúcich vlád v Bratislave obyvateľov chudobnejších východných oblastí Slovenska."


Počas súčasných ekonomických ťažkostí bol Fico schopný čerpať z oprávnenej frustrácie Slovákov nad podporou NATO v Ukrajine, zatiaľ čo veľká časť obyvateľov má problém sa len udržať nad vodou. Je treba zmieniť, že slovenská inflácia 8,9% je najvyššia v Eurozóne.


Fico je známy svojimi reakčnými postojmi voči LGBT, rómom, migrantom, atď., a svojou skorumpovanou históriou. Tieto defekty majú spoločné všetky strany; všetky sú totálne skorumpované a skoro všetky šíria rasizmus. Favorit väčšinovej buržoázie bolo Progresívne Slovensko, ktoré presadzuje práva LGBT, dekriminalizáciu drog a tiež obrovské škrty ("zdravý štátny rozpočet"). Skončili druhí, napriek masívnej kampani pre nich, ktorá by prevážila akúkoľvek "dezinformačnú kampaň" v prospech Smeru.


PS bola najsinejšou stranou v Bratislave, ale chudobnejšie regióny, ktorých sa kapitalistická kríza zvlášť závažne týka, išli Smeru. PS vyhlásilo, že urobí všetko preto, aby sa Fico nevrátil k vláde. Musia aj špekulovať nad koalíciou s rôznymi menšími, pravicovými, "free-market" stranami, čo im v chudobnejších regiónoch moc nepomôže.Chaos slovenskej politiky


Slovensko sa posledné roky topí v politických krízach. V 2020 sa chopila moci pravicová vláda na čele so stranou OĽaNO, ktorí vyhrali na základe anti-korupčnej kampane, ktorou zosadili Smer.


Skoro rok na to bol premiér Igor Matovič donútený ustúpiť na ministerstvo financií kvôli nespokojnosti so zvládnutím COVID pandémie.


Vláda OĽaNO krívala pod Eduardom Hegerom až do decembra 2022, kedy bola dorazená vyhlásením nedôvery. Boli vyhlásené predčasné voľby až na 30. september, aby sa mali favoriti slovenského kapitalizmu čas sa opevniť. Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá hrala rolu stabilného piliera uprostred chaosu, vymenovala nezvolenú vládu "expertov", pred tým ako vyhlásila nevôľu kandidovať v 2024, veľká rana pre etablišment.


Smer nie je preferovaný nástroj buržoázie. Viac ako raz ich už vyhodila z vlády, a ich ekonomické požiadavky spolu s provokatívnou rétorikou inšpirujú nestabilitu, ktorú nechce. Preto bola vedená obrovská kampaň "oficiálnych", ba aj českých a európskych médií. Jedna neziskovka dokonca zorganizovala dva vlaky zadarmo z Česka, aby doviezla domov anti-Smerácke hlasy!


Prehra Smeru v 2020 viedla k rozštiepeniu strany, z ktorej sa stvoril Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim. Hlas skončil tretí a bez nich je koalícia nemožná v akomkoľvek realistickom scenári. Ako viacej "umiernení", časť buržoázie cez nich bude chcieť brzdiť Fica.


KDH (Kresťansko-demokratické hnutie) je potrebné pre väčšinu, čo znamená, že jediný možný scenár pre vládu väčšiny buržoázie by bol zlepenec "progresívcov", liberálov, kresťanov a sociálnych demokratov, alebo predčasné voľby. Avšak týmto by riskovali bulharský scenár, politický mŕtvy bod, ktorý nikto nechcel.


Zaujímaví sú Demokrati, odštiepok z OĽaNO na čele s Hegerom, ktorý predstavoval pokus vytvoriť stredopravicovú, pro-západnú, konzervatívnu, bezpečnú stranu, ktorá by "profesionálne" vykonávala škrty pre majetných. Toto úžasným spôsobom zlyhalo, kde nedostali ani 3%, nad ktoré strany dostanú od štátu milióny eur na základe počtu hlasov. Heger teraz na sociálnych sieťach žobre o pomoc s dlhmi z kampane vo výške stoviek tisíc eur.Škrty a kríza na obzore


Napriek ich sľubom, Smer bude musieť znova sklamať rozčarovaných pracujúcich. Ak odpočítame zbrojovky a inú špekuláciu, Slovensko je v hlbokej recesii aspoň od 2020. Jedna zbrojná firma dokonca navýšila svoje profity 900%, čo ďalej znechucuje verejnosť voči podpore Ukrajine.


Národná banka zhoršila svoje predpovede, hovorí, že sa inflácia vráti k 3% "normálu" až v 2025. So zvyšujúcimi sa štátnymi dlhmi šéf NBS volá po silnej úspore. Dočasná vláda predstavila 100 opatrení, spolu skresajúce 10 miliárd z rozpočtu, z ktorých si má budúca vláda, nezávisle od jej zloženia, vyskladať program. Tieto útoky zahŕňajú zrušenie vlakov zadarmo pre študentov, zrušenie 13. dôchodku, dane na palivo a spaľovacie motory, vyššia DPH, atď. Inak povedané, čakajú od pracujúcich, že zaplatia za krízu súkromníkov a bankárov.


Smerácke a Hlasácke sľuby sociálneho štátu pôjdu rovno von oknom keď budú ohrozené profity súkromníkov a bankárov, pretože práve tým všetky strany slúžia. Čo je viac je, že mandát Smeru nie je veľmi silný. Toto bol ich trtí najslabší výsledok od ich prvej účasti v 2002. Budú mať krehkú väčšinu so silným a sebavedomým koaličným partnerom v Hlase, ktorý bude slúžiť ako páka pre etablišment. Ďalej, tretí koaličný partner, nacionalistická SNS, je krehká. Do parlamentu sa dostali len vďaka aliancii s pár nezávislými, ktorá sa im už teraz rozpadá.


Ako čerešnička na torte, slovenský proletariát sa začína hýbať. Krajina je najväčší výrobca áut na hlavu na svete a pracujúci v automobilkách začínajú bojovať za vyššie mzdy. Medzitým doktori pohrozili kolektívnym činom kvôli podfinancovanosti inštitúcie, kde musia vyberať úplatky len aby sa uživili a aby pacienti prežili. Tlak robotníckej triedy sa znesie na vládu akéhokoľvek odvaru; veľké oživenie triedneho boja je v kartách.


Slovenský kapitalizmus je slabý, politická moc je rozdelená medzi sebeckými oligarchami. Výsledky volieb odzrkadľujú túžbu po zmene zo strany mládeže a pracujúcich. Majú dosť chudoby a poníženia, správne skeptickí nad miliardami poslaných Ukrajine, a čím ďalej tým viac neznášajú bruselských šéfov. Toto všetko sú zdravé triedne pudy. Potreba revolučnej alternatívy, pomocou ktorej ich vyjadria, je očividná.


Stará stalinistická KSS, vytvorená v 1944 uprostred hrdinského anti-fašistického odboja, je byrokratická mŕtvola. Jej predseda volá po obrane "kresťanských hodnôt" a "našej štátnosti". Nehanebná ukážka šovinistického oportunizmu.


Československá skupina IMT sa organizuje na Slovensku, trpezlivo zhromažďujúca živly úprimného komunizmu. Ak si ozajstný komunista na Slovensku, ktorý zdieľa náš ciel sveta bez chudoby, útlaku, vojen a útrap, pridaj sa k nám a oživ s nami revolučné tradície v tejto zemi!


Preložil a napísal pre marxist.com Jakub Gaňa

68 zobrazení

Commentaires


bottom of page