top of page
Vyhledat

Intervencia v Brne - kľúčové lekcie pre komunistov!

V sobotu 25.5. sme sa zúčastnili v Brne pride pochodu, ktorý bol organizovaný spolkom Brno pride. Zúčastnili sa ho stovky najmä mladých ľudí, ktorí cítia útlak svojej sexuality zo strany buržoáznej spoločnosti. Na pride sme s našimi materiálmi zožali veľký úspech. Distribuovali sme naše brožúry „Fight with Pride: Marxism and the Struggle for LGBTQ Liberation“ a naše magazíny Avantgarda. Neostal nám ani jeden výtlačok. Hneď po našom príchode na Zelený trh nás zastavil človek po tom, čo uvidel naše brožúry. Záujemca sa identifikoval ako „skrytý komunista“. Potom sme oslovili skupinu 10-15 ľudí ešte pred sprievodom a vyzvali sme ich, aby si zobrali našu brožúru. Kapitalizmus je zdroj útlaku LGBT ľudí a iba socializmus dokáže tento problém vyriešiť.


Na začiatku sprievodu sme boli konfrontovaní sekuriťákmi pre výzor jedného z našich členov, ktorý do sprievodu úplne nezapadal a pomýlili si ho s provokatérom. Vec sa vyjasnila a pokračovali sme v sprievode. 


Je nutné podotknúť, že v čele sprievode bola skupinka ľudí s americkou zástavou. Jeden z nich mal slúchadlo s drátom. Rozdávali malé americké vlajky okoloidúcim. Bolo to celkom do plaču, ale neprekvapujúce, keďže brnenský pride bol sponzorovaný americkou ambasádou. Pravdepodobne šlo o dohodu financovania výmenou za to, že budú mať v čele sprievodu vlajku, ktorú bude vidieť na všetkých fotkách. Snažia sa tak pretlačiť ilúziu, že USA predstavuje všetko dobré vo svete.


Počas pochodu začalo pršať, bubny sa ozývali ulicami a nebolo počuť slovo na pol metra. Napriek tomu sme ľuďom okolo ponúkali naše materiály. A vyplatilo sa. 


Organizátori kričali: „Ľavá, pravá, chceme svoje práva“, čo je celkom na smiech, keď majú v čele americkú vlajku a sú financovaní ich ambasádou. Z militantých protestov LGBTQ ľudí, ktoré sú historicky späté s anti-kapitalizmom, sa stalo obyčajné divadlo. Po pochode pôjde každý domov, na práva ľudí si spomenieme znova o rok. Zajtra bude ako včera a tým, že sa prejdú a vykričia, nebudú robiť problémy. Ste oslobodení, nebráňte sa!


Kým americké korporáty ako AT&T, Pfizer, UPS alebo FedEx darovali v minulosti milióny dolárov politikom, ktorí priamo sťažovali život LGBT ľudí, dnes je Americká vlajka na čele pride sprievodu.


Našťastie sme tam boli aj my a ponúkali mladým ľuďom víziu beztriednej spoločnosti. Nachádzali sa tam mnohé politické subjekty, ktoré došli zbierať body pre eurovoľby, napríklad Zelení alebo Piráti. Jeden zo zelených počas pochodu rozdával letáky a mal tašku s nápisom: „Tax the rich“. Jeden z nás skočil za ním a povedal: „Žiadne tax the rich! Vyvlastniť kapitalistov!“ na čo sme dostali slangovú odpoveď „Based“. Vymenili sme si letáky a ponúkli sme mu brožúru. Vraj si nás nájde po pochode. Nestalo sa tak.Po sprievode teda sme sa znova ocitli na „zelňáku“, kde prebiehala príprava na párty. Pochod sa rozpustili, niektorí ostali, niektorí nie. To bola ideálna situácia ísť za ľuďmi, keďže stáli na mieste, dážď trocha ustál. Začali sme obehávať skupinky ľudí so slovami: „Česť práci. Máme tu krásnu brožúru Fight with pride o marxizme a oslobodení LGBT ľudí.“ Nedostalo sa nám vyslovene negatívnej reakcie. Ľudia buď slušne odmietli, alebo sa vyhovorili na nedostatok financií.


Boli tam aj nejakí mladí anarchisti. Ak mal človek záujem, vypočul si viac a brožúru zobral. Spolu s brožúrami sme ponúkali aj magazín Avantgarda. Takto sme obehli niekoľko skupiniek a distribuovali sme všetko. Dokonca sme šli za predstaviteľmi pirátov a oslovili sme aj ich. Odmietli, ale aj tak sme im dali aspoň leták. Letákov sme mali 15, všetky sme rozdali ľudom, ktorí aspoň trocha prejavili záujem, alebo nemali peniaze na kúpu brožúry. 


Musíme zbierať mladých ľudí rovno z ulice, inak to nejde. Pracujúcich si získame činmi, nie slovami. Kapitalizmus nás likviduje, začať konverzáciu, diskutovať myšlienky, zbierať ich skúsenosti, spýtať sa, či nenapíšu list redakcii o ich živote, získať kontakt, osloviť! Záleží na každej iniciatíve od každého z nás!


Ostrava je ďalšia!

96 zobrazení

Comments


bottom of page