top of page
Vyhledat

Britští pracující proti militarismu

Více než 100 lidí ve čtvrtek 26. 10. zablokovalo zbrojní továrnu Instro v Kentu v jižní Anglii na protest proti používání britských zbraní k útoku na Gazu. Symbolem se stala cedule s nápisem „Dělníci za svobodnou Palestinu“, vyzývající k ukončení všech forem spoluúčasti Velké Británie na izraelských zločinech.
Instro je dceřiná společnost jednoho z největších izraelských výrobců zbraní Elbit Systems. Specializuje se na elektro-optické vybavení, které se používá k lokalizaci cílů, vedle sledování a průzkumu. Vyrábí také zobrazovací systémy s ultra dlouhým dosahem, které jsou kompatibilní s drony, a elektrooptická zaměřovací zařízení. V roce 2019 tisková zpráva společnosti Elbit uvedla, že tisíce jejích zaměřovačů zbraní XACT th64 a XACT th65 byly dodány izraelské armádě. Podle Campaign Against the Arms Trade (CAAT) je Spojené království významným dodavatelem zbraní do Izraele a poskytuje komponenty, které tvoří 15 % každého stíhacího letounu F35, který se v současnosti užívá při bombardování.


Dodávku zbraní izraelské armádě plně podporuje britská vláda. "Budeme stát při vás solidárně, budeme stát při vašich lidech. A také chceme, abyste vyhráli." Toto řekl britský premiér Rishi Sunak novinářům k otázce podpory Izraele. Na společné tiskové konferenci se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě řekl, že je „hrdý“, že podporuje Izrael v jeho „dlouhé válce“ proti Hamásu, který označil za „čisté zlo“. Údery proti pásmu Gazy si podle úředníků v obležené palestinské enklávě vyžádaly tisíce mrtvých, včetně dětí. Ty britský premiér zřejmě také považuje za ,,čisté zlo".


Není divu, že jsme denně zasypáváni idealistickými výroky o boji dobra se zlem. Spolu s bezvýznamnými hesly o svobodě a demokracii zakrývají fakta a logický řetězec událostí v historii tohoto konfliktu. Lidem je zatajován útlak Palestinců ze strany izraelského státu a říjnový útok Hamásu je nám pak podáván jako zákeřná agrese, projev ,,čistého zla“. Při páchání násilí na civilistech se izraelská vláda často odvolává na obranu svých osadníků ohrožených palestinskými teroristy. Už ovšem neupozorňují na to, že se v řadách osadníků nacházejí náboženští extremisté, kteří zde s podporou izraelské vlády a ozbrojených složek zajištěnými nejmodernější vojenskou technikou západu, provádějí pogromy a s Palestinci zacházejí jako s ovcemi v ohradě. Jejich cílem je se zbavit ,,nežidovského“ obyvatelstva a sebrat mu právo na vlast. Jsme stále na poli svobody a demokracie, když máme odsoudit vězně koncentračního tábora za to, že odporují provokacím dozorců? Podle izraelské vládnoucí třídy ve svazku se západními mocnostmi s USA v čele ano. Opět se ukazuje, jak je morálka kapitalistů podřízena touze po obchodních výhodách a ziscích. Národ, jehož svoboda je v troskách, se buď této touze podřídí, nebo zanikne.


Nálada palestinského obyvatelstva je militantní. Je ale odsouzeníhodné chtít fyzický boj za svobodu, když zjevně všechny nenásilné formy sebeobrany selhaly? Odpověď nám dala izraelská armáda v reakci na protestní pochod Palestinců roku 2018. Nenávist vůči Židům není sice klíčem ke skutečnému osvobození, avšak má své logické opodstatnění. Co je tedy potřeba?


V tomto konfliktu proti sobě nestojí dobrý národ a zlý národ, jak se nás snaží buržoazní vlády přesvědčit. Na jedné straně stojí utlačovaný lid Palestiny, a na druhé vláda Izraele, která se snaží poštvat i své vlastní proletáře proti Palestincům v rámci sionistické demagogie. Není zcela od věci použít přirovnání k americkým indiánům a evropským osadníkům. A útok Hamásu a následná invaze Izraele nejen že vede k dalšímu vraždění nevinných lidí, ale i k dočasnému spojenectví nevinných s vinnými - s třídou kapitalistů a její vládou, jejichž zájmem je upevnit moc kapitálu nad co největším územím bez ohledu na otázku lidskosti. Je potřeba překonat tyto umělé bariéry mezi proletáři a obrátit zbraně proti těm, kdo nás ženou do lupičských válek a etnicko-náboženských čistek.


Marxistická alternativa podporuje britské pracující v jejich antimilitaristických aktivitách. Naprosto jasně se ukazuje, že míru na Blízkém východě se nedočkáme pouhým přihlížením trestuhodným činům kapitalistů a jejich vlád. Celý Západ se postavil na stranu genocidy. Proto je potřeba, aby pracující protestovali i v těchto zemích a dali tím najevo svůj odpor. Také jsme v područí svých vládnoucích tříd včetně zbrojařských společností a jejich zájmů profitovat na výrobě dalších a dalších zbraní. Blokády dodávek a společné stávky sdružují třídu proletariátu a připravují půdu pro růst třídního vědomí, základu organizace pracujících v jejich boji za změnu, v revoluci. Potřeba kvalitní strany proletariátu, která by je na této cestě vedla, je větší a větší, a proto se musí soudruzi z IMT účastnit protestů na podporu Palestiny. Právě zde mají tu možnost masy oslovit a budovat jejich třídní vědomí a získávat je na naší stranu.


Připravme se na onen historický úkol!


46 zobrazení

Comments


bottom of page