top of page
Vyhledat

Plamen palestinského odporu zapaluje celý svět

Už mnoho měsíců uplynulo od říjnového počátku nové eskalace konfliktu v Palestině. Za tuto dobu celým světem otřásly válečné zločiny, humanitární katastrofa a genocida, uvržené na palestinský lid ze strany Izraele. Ten je zcela otevřeně podporován světovými velmocemi, v čele s USA. Ale také se ukázala schopnost studentů a pracujících celého světa se organizovat a vyjádřit svůj nesouhlas s aktuálními zvěrstvy činěnými na Blízkém východě. Z odporu proti agresi Izraele vzniklo skutečně masové hnutí, které se čím dále tím více radikalizuje. Objevily se okupace univerzit, mnohatisícové demonstrace, stávky a dokonce i sabotáže válečného průmyslu, který slouží mezinárodnímu imperialismu a vyzbrojuje jeho lokaje, Izraelskou armádu.


/dailybruin.com


Dne 7. října 2023, po rychlém a nečekaném útoku Hamásu přes Izraelskou obranu, zahájily Izraelské ozbrojené síly masivní útoky na pásmo Gazy, které trvají dodnes. Izraelské velení se rozhodlo pro úplnou blokádu pásma Gazy, včetně přísunu vody, potravin a elektřiny. Toto území je ve své podstatě obrovským ghettem, na jehož malém území v chudobě a nouzi přežívá cca 2.5 miliónu Palestinců. Nyní se z toho stalo největší vězení na světě.


Počátkem května byl zahájen útok na Rafah, tedy na místo, kde se soustřeďovalo velké množství válečných uprchlíků ze severu pásma Gazy. Izraelská armáda se mnohokrát dopouštěla válečných zločinů, ostřelovala civilisty a nejznámějším případem je útok na uprchlický tábor, kdy bylo přesnou střelou zabito 45 civilistů. USA však i nadále podporuje svého nejvěrnějšího spojence na Blízkém východě zbraněmi i penězi. Podobně se chovají satelity západního imperialismu v Evropě.


Samozřejmě tyto nelidské činy vyvolaly vlnu protestů po celém světě. Podle webu https://www.palestineiseverywhere.com/, se nyní (19.6.2024) koná 176 „encampmentů“ a 247 akcí solidarity ve 35 zemích. Především v USA, Francii, Itálii, Španělsku, Jižní Africe, Turecku a Austrálii.


Největší rozsah mají pro-palestinské akce v USA. Ve velkých městech pochodovaly desítky demonstrací a nespokojení studenti obsazovali svoje univerzity. Palestinské tábory („encampmenty“) na amerických univerzitách jsou v tak masivním počtu, že se ani nedá přesně říct, které encampmenty dnes nově vznikly a které byly již rozehnány policií. Z 3600 protestů od 7. října 2023 se 500 amerických škol zúčastnilo propalestinských protestů, z čehož jsou 130 právě encampmenty. Jen nepatrná část z nich způsobila jakékoliv materiální škody, i přesto však více než 3600 účastníků bylo zadrženo, což znamená skoro jeden za protest.


Nejdelší zaznamenaný encampment probíhal na Stanfordské univerzitě ve White Plaza od 20.10. do půlky února, čili 120 dnů. Druhý encampment ve White Plaza startoval začátkem dubna a trvá dodnes. Na podporu studentů se konala stávka pracujících ve školství z UAW Local 4811. Kolem 48000 odborářů protestovalo proti útokům policie na pro-palestinské encampmenty./Revolutionary Communists of America


Dalším velkým ohniskem propalestinských protestů počátkem května se stala Velká Británie. Po útoku na Rafah se britští studenti podle amerického vzoru rozhodli zahájit sérii okupací univerzit. Encampmentů se zúčastnilo 14 kampusů. RCP (Revoluční komunistická strana) plně podporuje tyto smělé akce a často je i organizuje. Například v Birminghamu, kde se stanový tábor stal taktéž centrem vzdělávání, jelikož se soustředil kolem “Knihovny odporu” (Resistance Library). Taktéž i v Leedsu se pořádal propalestinský protest s encampmentem, který se však setkal s odporem ostrahy a sionistů, což ale demonstranty nezastavilo.


Velký rozsah má encampmentové hnutí i v Kanadě. V Montrealu, Torontu, Vancouveru a Ottawě se pořádají velké okupace univerzit. Mnohé z nich taktéž do značné míry vede Revoluční komunistická strana. Pořádá v táborech lekce o dějinách Palestiny a imperialismu, které poslouchají stovky návštěvníků. Značná část univerzit ale byla velmi nepřátelská vůči protestujícím, vedení vyhrožovalo a rozesílalo emaily, v nichž prohlašovalo, že encampmenty a okupace nebudou tolerovány.


Dne 9. května byl brutálně rozehnán encampment v Calgary (University of Calgary), jelikož demonstranti na požadavek policie odejít odpověděli odmítnutím a připravili se bránit svoje pozice. Morálka byla na vysoké úrovni, účastníci semknuli své řady a zpívali, avšak nátlak policie a použití gumových střel a granátů vynutily studenty k ústupu. Taktéž byl napaden encampment v Edmontonu. Brzo ráno, kdy ještě všichni protestující spali, přepadli těžce vyzbrojeni policisté tábor, vyžadujíce po demonstrantech odchod. Ti ale utvořili linii a snažili se bránit. Nakonec mnozí byli zranění nebo zatčeni, a tak také museli ustoupit.


Ukázkou pokrytectví vládnoucí třídy se stála i letošní Eurovize. Obzvlášť velké popuzení vyvolalo vystoupení Izraele s písní o 7. říjnu. Čtvrť, kde se tato událost konala byla v podstatě obléhána pro-palestinskými demonstranty, do čehož se taktéž zapojila švédská sekce Revoluční komunistické internacionály.


/SkyNews


Ve Francii demonstrace na podporu Palestiny probíhají stabilně každý den. Nově utvořená Lidová fronta (Front populaire) nakonec přijala do svého programu pro-palestinskou pozici i přes ústupky ohledně podpory Ukrajiny. Svou roli v tom jistě zahrál tlak široké veřejnosti, jež dávno nemá žádné iluze o povaze války v Gaze. Rozsáhlé nepokoje zastihly i Španělsko, po čemž jeho vláda dokonce uznala Palestinu jako nezávislý stát. V nedávné době k takovým ústupkům přistoupily téže Irsko a Norsko.


Protesty proti válce v Palestině se odehrály i přes rozsáhle represe a zatýkání opozice i v samotném Izraeli. V Jeruzalémě a jiných městech se studenti a pracující shlukovali kolem parlamentu a rezidence Netanyahua. Policie reagovala agresivně, kdy používala vodní děla a gumové střely.


Hnutí se ale stále radikalizuje a levicoví aktivisté nedávno začali přepadat zbrojovky. 17. června vnikli do závodu Elbit Systems a Instro Precision ve Velké Británii, kde způsobovali škody. Ničili techniku, stroje a jiné vybavení na výrobu zbraní.


Proč mají protesty takový rozsah a proč jsou nejpopulárnější mezi studenty? Studentstvo je v současnosti jednou z nejradikálnějších sociálních skupin, jelikož nejcitlivěji a nejúplněji vnímají nespravedlnost a pokrytectví. Dosud nezažili porážky způsobené byrokraciemi v odborech a stranách pracujících, a zároveň si uvědomují, že oni jsou dědici současného světa, ve kterém budou po zbytek života žít. A nechtějí zdědit jeho ruinu.


Pracující často studenty podporují a jsou jimi i vedeni. Buržoazní propaganda ani se vší svojí snahou nedokáže skrýt situaci v Gaze před očima široké veřejnosti. A tak je mnoha lidem jasné, že jsou obrovské peněžní částky posílány jejích vládami na podporu daleké imperialistické války, ze které pracující třída ani studentstvo nic netěží – právě naopak. Uvědomují si, že všechny tyto miliardy mohly podpořit vzdělání, vědu, sociální politiku, avšak místo toho jsou věnovány na utrpení milionů nevinných lidí a obranu imperialistických zájmů jednoho z bloků světového kapitalismu. To všechno vede studenty po celém světě ke zklamání ze současného systému a odporu proti krvavým zločinům imperialismu./Chicago Townnews


Samozřejmě tyto chrabré činy vyvolaly hněvivou reakci vládnoucí třídy a jejího věrného sluhy, policie. Protestující byli obviňováni z antisemitismu a podpory terorismu. Vlády se rozhodly použít násilný způsob potlačení těchto protestů: všechny zatknout, potlačit, vystrašit a donutit mlčet. Tento na první pohled pro kapitalisty smysluplný postup jim ale může vybouchnout přímo do obličeje. Odhalují tím pokryteckou a utlačitelskou povahu současného kapitalistického státu, a motivují nové a nové vrstvy populace se proti němu organizovat.


Po rozehnání demonstrací a encampmentů podpora demonstrantů ve společnosti navzdory plánům kapitalistů pouze stoupá, a požár vzpoury se šíří nezastavitelně po světě a má ambice dříve nebo později přinutit imperialisty k ústupu.

41 zobrazení

コメント


bottom of page