top of page
Vyhledat

Největší nárůst globální chudoby od druhé světové války

Aktualizováno: 13. 4. 2023

Nová zpráva od Oxfamu nazvaná "Přežití nejbohatších" odhaluje, co může být největším nárůstem globální chudoby a nerovnosti od druhé světové války. Takové je rozpětí propasti mezi bohatými a chudými, že CEO Oxfamu varoval v projevu představujícím zprávu, že "celý kapitalistický systém je ohrožen".


Tato data jsou jedním dalším kouskem v obrovském množství důkazů, že kapitalismus je zkorumpovaný systém, který prospívá bohatým na úkor pracujících lidí. Jak Marx napsal před více než 150 lety: "Hromadění bohatství na jednom pólu je zároveň hromaděním utrpení, mučení, otroctví, nevědomosti, brutality, mentální degradace na opačném pólu". Bohužel je tento citát aktuálnější než kdy předtím.


Obrázek: Steve Jurvetson

Zisky korporací a kapitalistická krize


V průběhu poslední dekády si nejbohatší jedno procento přisvojilo polovinu veškerého nového vytvořeného bohatství, zatímco druhá polovina byla rozdělena mezi zbývajících 99 procent. Nedávno se však tento rozdíl výrazně zvětšil. Od roku 2020, tj. od začátku pandemie, si nejbohatší jedno procento přisvojilo dvě třetiny veškerého nového vytvořeného bohatství a jejich zisky se téměř zdvojnásobily během této krátké doby. Z celkových 42 bilionů dolarů vytvořeného bohatství za poslední tři roky získalo jedno procento 26 bilionů dolarů a zbytek lidstva pouze 16 bilionů.


Miliardáři světa si užívají historické zisky. Během poslední dekády se zdvojnásobil počet miliardářů a podíl bohatství, které si přisvojili. Od roku 2020 vzrostly zisky miliardářů o 2,7 miliardy dolarů denně. Pokud se tyto čísla rozdělí, zjistíme, že pro každý nový dolar vytvořený někým z dolních 90 procent společnosti si miliardář vydělal 1,7 milionů dolarů.


Zatímco bohatí si užívají některých z největších zisků v historii, pro pracující lidi všech zemí vypadají věci stále více beznadějně. MMF předpovídá, že třetina světové ekonomiky se dostane do recese v nadcházejícím roce. Jak se ekonomická situace zhoršuje, kapitalistické vlády všude budou dělat, co je třeba, aby byl břemeno přeneseno na pracující a chudé. Oxfam předpokládá, že tři čtvrtiny světových vlád sníží sociální výdaje v následujících pěti letech, přičemž očekávané úspory překročí 7,8 bilionů dolarů.


Pracující třída celého světa již zažila obrovské zhoršení své kvality života. Poprvé v historii se index lidského rozvoje OSN snížil dva roky po sobě. Ve skutečnosti index lidského rozvoje klesá v devíti z deseti zemí.


Velkou část tohoto propadu způsobuje inflace. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) globální inflace dosáhla v roce 2022 8,8 procenta. Očekává se, že tato čísla klesnou na 6,6 procenta, ale i to je stále téměř dvojnásobek úrovně před pandemií. Platy 1,7 miliardy pracovníků po celém světě jsou ohrožovány inflací, která převyšuje růst jejich platů.


Podle všech metrik se zvyšují náklady na život. Ceny potravin dosahují rekordních výšek. Index potravin FAO, který sleduje a porovnává globální ceny mnoha běžně obchodovaných potravinových produktů, zaznamenal 14% nárůst průměrných cen. Index cen potravin Organizace spojených národů dosáhl nejvyšší úrovně od záznamů začali v roce 1961.


Ceny mnoha základních potravin se očekává, že budou dále stoupat během příštího roku. Například cena pšenice se v průběhu roku 2022 několikrát dostala na rekordní úrovně. Cena rýže, která je základní potravinou pro miliardy lidí po celém světě, vzrostla na vysokou cenu a pravděpodobně bude nadále stoupat.


Podobně jsou očekávány vysoké ceny energií, které se nedávno začaly mírně uvolňovat, ale stále se očekává, že zůstanou o 75 % vyšší než průměr v předcházejících pěti letech - a toto odhadované číslo předpokládá, že vysoké ceny se letos vyrovnají, což určitě není zaručeno. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) upozornila, že asi 75 milionů lidí po celém světě, kteří nedávno získali přístup k elektřině, budou odpojeni, protože si ji již nemohou dovolit. To by znamenalo, že v roce 2023 by IEA zaznamenala první nárůst počtu lidí bez přístupu k elektřině.


Miliony lidí po celém světě si musí vybírat mezi vytápěním svých domů, elektřinou a dalšími základními potřebami. Ve Spojených státech si kvůli účtům za energie čtvrtina domácností musela omezit potraviny a léky. Ve Spojeném království, kde se ceny zvýšily o více než 65 procent, nemohlo tento zimní sezónu vůbec topit přes 3 miliony domácností.


Mezitím kapitalisté profitují z této krize. Oxfam uvádí, že 95 největších potravinářských a energetických společností světa více, než zdvojnásobily své zisky v loňském roce. Tyto odvětví vydělali 306 miliard dolarů nečekaných příjmů, z čehož 257 miliard dolarů bylo rozděleno mezi bohaté akcionáře.


Energetickým společnostem se daří mimořádně dobře. Americká ropná společnost Exxon vydělala 56 miliard dolarů, což znamená 6 milionů dolarů každou hodinu, což z ní činí nejvýnosnější rok pro veřejně obchodovanou ropnou společnost v historii. Její národní konkurent Chevron si zdvojnásobil zisky a britská společnost BP měla svůj nejvýnosnější rok v historii společnosti.


Socialismus nebo barbarství


Opět se ukázalo, že kapitalismus je na mizině. Nerovnost je přirozenou vlastností tohoto systému. Když převážná většina ekonomiky patří malé skupině lidí, bohatství se nevyhnutelně rozděluje obscénně nerovnoměrně. Jak se krize zhoršuje a globální ekonomika pokračuje v klesajícím trendu, tento rozdíl se bude pouze zvětšovat. Kapitalisté vždy budou bránit své zisky a hledat způsoby, jak v dobách krize nechat pracovníky platit.


Jediné "řešení", které Oxfam navrhuje, je zavedení nových daní z bohatství. Ale v současné situaci by to bylo jako přikládat náplast na potápějící loď. Nemůžeme reformovat systém založený na chamtivosti tím, že z něj odstraníme chamtivost.


Existuje pouze jediná cesta ven z této krize: vytvoření socialistické plánované ekonomiky. Kapitalismus je v jádru shnilý; musí být svržen a zcela zničen. Pod socialismem by ekonomika byla držena společně a používána k řešení potřeb společnosti, nikoli jen úzkých zájmů několika parazitů na vrcholu. Pouze na tomto základě můžeme vytvořit systém, který může poskytnout hojný a důstojný život každému.


Přeložil Pavel Lebeděv


126 zobrazení

Comments


bottom of page