top of page
Vyhledat

IMT: Podpořme boj Kurdů proti Erdoganově občanské válce!


Publikováno na starém webu v roce 2016

Za poslední rok bylo přes sto tisíc lidí svědky toho, jak na jihovýchodě Turecka jejich čtvrti ničí barbarskými útoky turecká armáda a policie. Tisíce lidí bylo nespravedlivě zadrženo a následně odsouzeno. Několik stovek dalších lidí bylo zabito během občanské války, kterou rozpoutává Erdoganův režim.


Minulé pondělí, vyhlásily ozbrojené složky zákaz vycházení ve městech Cizre a Silopi. Tato akce je součástí většího zákazu vycházení po většině Diyarbakiru. V těchto místech platí zákaz vycházení již 2 týdny a armáda na ně zuřivě útočí. Po ulicích se prohání tanky a pochodují tisíce vojáků, kteří bez váhání střílí po civilistech. Prozatím má tento útok na svědomí zhruba 8 civilních obětí na životě. Toto číslo bude však nejspíše rychle stoupat, protože represe v těchto místech jsou stále tvrdší.


Doteď byla města Cizre i Silopi středisky kurdského demokratického hnutí. Obyvatelstvo hrdě vzdorovalo dosavadním pokusům nedemokratické vlády o znovuzískání kontroly nad oblastmi, kde začaly vznikat místní samosprávy.

Poslední dobou se kurdská levice stala nejbolestnějším trnem v oku Erdoganova režimu. Vzestup strany HDP, která svým radikálním programem začala spojovat, díky rostoucímu třídnímu boji a obecné nespokojenosti, s tureckou mládeží a tureckými pracujícími. To začalo Erdoganovi efektivně bránit v jeho diktátorské cestě za změnou ústavy ve svůj prospěch. Vláda proto začala posilovat protikurdské nálady ve společnosti, aby tak rozdělila společný boj kurdských a tureckých pracujících.


Erdogan chce zničit kurdské hnutí, které (jako jediné efektivně) ničí jeho džihadistické loutky v Sýrii.

Silopi a Cizre byla vybrána jako cíl, protože v nich radikalizace dosahuje kritické výše únosné pro režim a také jsou relativně izolovaná od zbytku „autonomních“ oblastí.


Tím, že utopí místní odpor v krvi, chce Erdogan zlomit vaz opozičnímu hnutí jako celku. Na tomto základě začalo sílit volání DBP po „masovém povstání napříč jihovýchodním Tureckem.“ To je velmi důležitý element, který může tato dvě města zachránit (a nejen je). Všechny revoluční síly se musí spojit a začít s kampaní, která by do boje proti režimní brutalitě zapojila co nejvíce mladých lidí a masy pracujících.


Nutno podotknout, že EU nedávno znovu přistoupila k jednání o vstupu Turecka do řad členských států EU. Jak hloupě a pokrytecky nyní vyznívají řeči o „demokracii“ z úst Angely Merkelové! Politici EU jsou ochotni podporovat Erdoganovu diktátorskou politiku, protože sami chtějí bránit zájmy evropského kapitalismu!


International Marxist Tendency (mateřská organizace Marxistické Alternativy) podporuje kurdský odpor proti Erdoganovu režimu a občanské válce, kterou chce režim zničit sílící demokratické hnutí.

Nenechme informace o boji kurdských a tureckých pracujících vyšumět do prázdna. Informujme o dění naše odbory, strany. Šiřme o situaci informace na školách. Podpořme boj pracujících za spravedlnost!


Pryč s Erdoganovou válkou proti Kurdům!

Pryč s vládou vrahů a zlodějů!

Pryč s rasismem a nacionalismem!

8 zobrazení

Comments


bottom of page