top of page
Vyhledat

Bernie Sanders otřásá elitami (2016)

T.M. roku.2016


S tím, jak se milionáři roztřásli před vidinou nové bankovní krize, začala se i politika za Atlantikem stavět na hlavu.


Bernie Sanders, samozvaný „socialista“, který vyzval Hillary Clintonovou v primárkách demokratické strany na pozici kandidáta na prezidenta USA. Jeremyho Corbyna  zprvu také onálepkovali jako outsidera, který nemá pražádnou šanci vyhrát volby na post předsedy Labour Party a i tak vyhrál!Sandersovo vítězství v primárkách v New Hampshire znamenalo naprostý šok pro špičky amerického establishmentu, stejně tak i těm zahraničním. Korporátní americká média toto vítězství okamžitě označila za „povstání vidláků“ Začala očerňovat celou Sandersovu kampaň a hnutí kolem Sanderse. Je to velká výzva elitám celého světa, Wall Streetu a korporátním monopolům. Elity toto nenechají bez odezvy a budou na Sanderse i nadále útočit, ale Sanders vysílá všem obyčejným lidem jasnou zprávu: „Potřebujeme politickou revoluci, která svrhne třídu miliardářů!“


Stále větší počet prostých lidí má již dost naschválů a útlaku ze strany milionářů. Jako všude jinde, i v (a především) v USA vládnou peníze politice. Trump sám je miliardář a další miliardář – Michael Bloomberg, se chce zapojit do závodu o prezidentské křeslo. Pro mnohé Američany to je pouhá reprezentace toho, jak prohnilý jejich oligarchický systém je, nevidí v něm již nic jiného, než zkorumpovanou justici, média a prolhané politiky, jakožto loutky bohatých. Christopher Anderson, který se popsal jako nezávislý volič, řekl o Bloombergovi: „Nezajímá mne. Mezi ním a Clintonovou je jen pramalý rozdíl. Chrápou ve stejném pelechu s Wall Martem a dalšími korporacemi.“ Clintonová je sama loutkou kapitálu a není divu, když jsou demokrati stranou velkého kapitálu. Clintonová dostala na kampaň 675 000 USD od Goldman Sachs!


Mezitím, co Clintonová, Trump a další přemýšlí o situaci obyčejných lidí stylem „čím hůře, tím lépe“, Sanders volá po vytvoření 13 milionů nových pracovních míst, zvýšení minimální mzdy na 15 USD za hodinu, bezplatné zdravotnictví, zrušení poplatků ve školství… Díky tomuto bylo přilákáno miliony mladých lidí k myšlenkám socialismu. Stejně, jako v jiných státech světa, například v Británii po zvolení Jeremyho Corbyna. Socialismus se vrací zpět do hry. Již to není pouze slovo reprezentující zdegenerovaný stalinismus, cosi špinavého v prádelníku historie. Socialismus se stává reálnou alternativou pro miliony lidí po celém světě.


Potřebujeme socialistický program!

Sanders chce danit bohaté, aby zaplatil program, který razí. Zatímco podporujeme ideu toho, že korporace mají platit své daně, dodáváme, že pouhým zdaněním se nedosáhne žádného opravdového řešení.Dokud budou mít vlastníci korporací kontrolu nad ekonomikou – nic se nezmění.  Monopoly si vždy najdou novou kličku, jak se vyhnout svým povinnostem.

Výše popsané příležitosti nám dávají jasnou možnost budování demokratické socialistické společnosti, ale nemůžeme plánovat, co nekontrolujeme. Pouze předáním velkých korporací, bank do společného vlastnictví pod správou pracujících můžeme docílit skutečné změny. To by v USA ovšem znamenalo radikální rozchod s demokratickou stranou a budování nové strany pracujících. Jen s organizací pracujících je možný tento přechod od barbarství současného systému k socialismu.


Tyto kroky nám otevřou nevídané možnosti. Zvýšení mezd, zkrácení pracovního týdne, zvýšení důchodů, zlepšení kvality života pro naprostou většinu lidí.


To by znamenalo úplný konec diktátu bank, monopolů. Znamenalo by to skutečný život pro miliony lidí. Ať se stane cokoliv, USA již nikdy nebudou stejné. A jinak tomu není ani u zbytku světa. Je na bedrech obyčejných lidí, studentů, pracujících, nezaměstnaných, důchodců a všech utlačovaných změnit poměry ve společnosti směrem k lepšímu!

6 zobrazení

Comments


bottom of page